image

Festiwal Demokracji – Relacja z Perspektywy Młodej Reporterki 

We wtorkowy poranek dotarłam do historycznego budynku Śląskiego Sejmu, aby relacjonować Festiwal Demokracji. Jako młoda reporterka, miałam wyjątkową okazję zbierać opinie uczestników i dzielić się ich wrażeniami. Rejestracja rozpoczęła się punktualnie o 9:00, a każdy uczestnik otrzymał identyfikator oraz ekologiczny prezent – nasiona kwiatów łąkowych, które miały symbolizować rozwój demokracji w lokalnych społecznościach. Wczesnym rankiem udało mi się porozmawiać z kilkoma uczestnikami, którzy skorzystali z punktu medycznego IFMSA.
 Studenci medycyny przeprowadzali tam badania, takie jak pomiar ciśnienia, saturacji i poziomu glukozy we krwi. Uczestnicy byli pod wrażeniem profesjonalizmu i edukacyjnego charakteru tego stoiska. O godzinie 10:00 oficjalnie rozpoczęto festiwal. Wicemarszałek województwa śląskiego Grzegorz Boski oraz  Alina Prochasek Przewodnicząca Zarządu PROM, przywitali zgromadzonych. Po krótkich przemówieniach, rozpoczął się występ muzyczny duetu z Filharmonii Śląskiej. 
Muzycy grali utwory związane z polskimi i europejskimi artystami, a każdy utwór był poprzedzony wprowadzeniem na temat wpływu muzyki na demokrację. Kolejnym punktem była debata o wyzwaniach w Unii Europejskiej w perspektywie nadchodzącej kadencji oraz wyborów do Parlamentu Europejskiego, w której panelistami byli: Wicemarszałek Województwa Śląskiego Grzegorz Boski, Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności Michał Braun, Prezes Zarządu Krajowego Związku Młodzieży Wiejskiej Szymon Migoń, Aleksandra Kulik – Prezeska Fundacji Sempre a Frente oraz Przewodnicząca Alina Prochasek. Podczas przerwy kawowej i lunchu, udało mi się zebrać kilka opinii od uczestników. Większość z nich była zachwycona możliwością bezpośredniej rozmowy z prelegentami oraz okazją do networkingu. W południe Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego, wygłosił przemówienie na temat młodzieży, tożsamości śląskiej i wyzwań współczesnej demokracji oraz Unii Europejskiej. 

 Po przerwie kawowej, uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w różnych warsztatach tematycznych. Rozmawiałam z kilkoma uczestnikami warsztatów, którzy podkreślali praktyczną wartość zdobytej wiedzy, szczególnie z zakresu mniejszości śląskiej. Na zakończenie dnia wróciliśmy do sali plenarnej, gdzie nastąpiło podsumowanie festiwalu. Uczestnicy mieli okazję podzielić się swoimi wrażeniami i refleksjami. 

Zebrane przeze mnie opinie były jednogłośnie pozytywne – wszyscy podkreślali, jak wartościowe było to doświadczenie i jak wiele nauczyli się o demokracji i aktywności obywatelskiej. Festiwal Demokracji był niezwykle udanym wydarzeniem, które zgromadziło młodzież z różnych zakątków regionu, dając im możliwość poszerzenia wiedzy i nawiązania nowych znajomości. Jako młoda reporterka, byłam pod wrażeniem zaangażowania uczestników i ich chęci do działania na rzecz lokalnych społeczności. To doświadczenie utwierdziło mnie w przekonaniu, że młodzi ludzie mają ogromny potencjał do kształtowania przyszłości demokracji.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.