Jesteś tutaj:

Gminy dzieciom

Gminy wiejskie, które aktywnie działają na rzecz mieszkających na ich terenie dzieci i młodzieży, mogą wziąć udział w ogólnopolskim konkursie promującym aktywną gminę.

Najlepsze projekty otrzymają tytuł "Gminy wiejskiej przyjaznej dzieciom". Zgłoszenia należy przesyłać do 6 lutego 2007 roku. Może w nim wziąć udział 1 600 polskich gmin.

Inauguracja konkursu miała miejsce w poniedziałek, kiedy podpisano porozumienie pomiędzy Biurem Inicjatyw Społecznych Kancelarii Prezydenta oraz Biurem Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Celem konkursu jest wybranie najciekawszych inicjatyw i programów na rzecz dzieci i młodzieży w gminach wiejskich, wypromowanie samorządów aktywnie działających na rzecz najmłodszych, zainspirowanie innych gmin do podjęcia działań, a także rozpropagowanie najciekawszych inicjatyw.

"Może to być przedsięwzięcie edukacyjne, sportowe, kulturalne, czy też infrastrukturalne. (...) Nie zaczynamy od pieniędzy, ale od pomysłu, który potem będzie nagłaśniany. W tych małych miejscowościach jest mnóstwo ludzi z pomysłami" - powiedziała podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Ewa Junczyk-Ziomecka.

Wyraziła nadzieję, że włączenie policji do konkursu wzbudzi u młodzieży zaufanie do policjantów. "Ludzie młodzi na widok policjanta nie będą przed nim uciekać, ale zauważą w nim kogoś, kto może im pomóc" - podkreśliła.

Komendant Główny Policji Marek Bieńkowski poinformował, że funkcjonariusze m.in. poprowadzą spotkania dla młodzieży, podczas których poinformują ich o zagrożeniach związanych z narkotykami czy też z przestępczością kryminalną. "Będzie można również m.in. odwiedzić komisariaty policyjne" - powiedział Bieńkowski.

Jak zaznaczył, 6 proc. przestępstw kryminalnych popełniają dzieci do 13. roku życia. "Przy okazji tej akcji zobaczymy, w jakich środowiskach mamy aktywnych policjantów, poprzez podejmowane przez nich inicjatywy" - dodał Bieńkowski.

Aby wziąć udział w konkursie, należy na adres Biura Inicjatyw Społecznych Kancelarii Prezydenta przesłać specjalnie wypełniony formularz. Nieograniczoną liczbę inicjatyw, mogą przesłać samorządy gmin wiejskich, instytucje, stowarzyszenia, fundacje, jednostki policji oraz osoby podejmujące działania na rzecz dzieci.

Formularze do końca kwietnia 2007 roku oceniać będzie jury, w skład którego wchodzą przedstawiciele m.in. kancelarii prezydenta, policji, organizacji pozarządowych. Komisja wyłoni od 5 do 10 najlepszych inicjatyw lub programów. Informacje o najciekawszych gminach zostaną umieszczone na stronie Kancelarii Prezydenta i KGP.

Źródło: www.samorzad.pap.pl